Адвокат Светозар Арнаудов участва в предаването „Социална мрежа” по телевизия НОВА НЮЗ и разясни, че съществува законов ред, по който ваксинацията срещу Ковид – 19 може да стане задължителна.
Въпросът за ваксинациите е уреден в Закона за здравето и Наредба № 15 за имунизациите в РБ от 2005 г. на Министъра на здравеопазването, а видовете имунизации са задължителни, целеви и препоръчителни. Засега ваксините срещу Ковид – 19 са препоръчителни и те не са предвидени като задължителни в Националния план за ваксиниране срещу COVID-19 в Република България, приет с Решение № 896 на Министерския съвет от 7 декември 2020 г.
Съгласно чл. 2, ал. 1 от Наредбата задължителни планови имунизации и реимунизации са тези срещу туберкулоза, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, морбили, епидемичен паротит, рубеола, вирусен хепатит тип Б, хемофилус инфлуенце тип Б (ХИБ) и пневмококови инфекции. Задължителните имунизации се извършват съгласно имунизационен календар, издаден от Министъра на здравеопазването, който е Приложение № 1 към посочената наредба.
Съгласно чл. 3 от Наредбата целеви имунизации и реимунизации са тези срещу бяс, Кримска-Конго хеморагична треска и коремен тиф.
Съгласно чл. 5 от Наредбата обаче при възникване на извънредна епидемична обстановка, както и при регистриран значителен спад в имунизационното покритие, министърът на здравеопазването може със заповед да разпореди една или няколко от имунизациите и/или мерките по чл. 59 от Закона за здравето, а именно:
- задължителни имунизации и реимунизации за определени групи от населението, които не са включени в имунизационния календар;
- задължителни имунизации и реимунизации с препарати, които не са включени в имунизационния календар;
- имунизации и реимунизации по ред и начин, различни от посочените в имунизационния календар;
- организирането на имунизационни кампании, откриването на временни имунизационни пунктове, сформирането на екипи за имунизиране на място и други извънредни мерки.
Към този момент ваксинацията срещу Ковид – 19 е в т. 4, но отчитайки високата смъртност, нарастване броя на новозаразените и ниското ниво на ваксинирани, е възможно да бъде поставена и в т. 1 или 2, където се предвижда задължителна ваксинация.
Адвокат Арнаудов поясни, че вече има практика на Европейския съд по правата на човека в Страсбург в полза на задължителната ваксинация с Решение от 08.04.2021 г., което не разглежда въпроса за Ковид – 19, а е по повод други задължителни ваксини в Чехия по жалби на родители. Съдът обаче казва, че задължителната ваксинация е допустимо средство в едно демократично общество, тъй като се защитава по-висшата цел за обществено здраве, в сравнение с намесата в личния живот.
Участието на адвокат Сметозар Арнаудов в предаването „Социална мрежа“ може да видите ТУК.