Съдебната практика е такава, че след влизане на решението за поставяне под запрещение в сила, препис от него се изпраща служебно от съда до общината по постоянния адрес на лицето, което е поставено под запрещение. Решението влиза в сила след като изтекат всички срокове за неговото обжалване и същото не е обжалвано или ако е обжалвано то е потвърдено или отменено с решение, което не подлежи на обжалване.
Когато са налице условия за учредяване на настойничество, органът по настойничеството и по попечителството по постоянния адрес на лицето назначава настойнически съвет. Настойническият съвет се състои от настойник, заместник-настойник и двама съветници. Членовете на настойническия съвет са лица измежду роднините и близките на поставения под пълно запрещение, които най-добре ще се грижат за неговите интереси и са дали писмено съгласие за това. В състава на настойническия съвет могат да бъдат включени и други подходящи лица, които са дали писмено съгласие за това.
За да участвате в настойническия съвет е необходимо да подадете писмено заявление до съответната община, след извършването на проверка дали няма пречки да заемете тази длъжност органът по настойничество и попечителство съставя акт, с който се назначават лицата изразили писмено желание за това.
Адвокатско дружество „Арнаудов и Узунова“ има богат опит с подобни казуси и ако желаете да Ви съдействаме, можете да се свържете с нас на някой от посочените в официалния сайт на Дружеството телефони за да си запишете час за консултация, в рамките на която да се запознаем подробно с Вашия казус.