4 февруари 2022

Адвокат Светозар Арнаудов участва в предаването „Социална мрежа” по телевизия Nova News (Нова нюз) и подробно разясни възможностите за съвместното упражняване на родителските права.

Интервюто с адвокат Светозар Арнаудов може да видите ТУК: https://www.vbox7.com/play:b035dcf036?p=playlist&id=2370150.

При развод или раздяла на родителите често поставят въпроса, дали е възможно да се упражняват съвместно родителските права от двамата родители.

В чл. 59 и чл. от Семейния кодекс е регламентирано как и на кого се възлагат родителските права след развода, но липсва конкретни законови норми за съвместно упражняване на родителските права при раздяла и спор между родителите.

Някои съдилища постановяваха съвместно упражняване на родителските права, а други – не го допускаха – така възникна противоречива съдебна практика. Поради тази причина Върховният касационен съд образува тълкувателно дело № 1 от 2016 г. и излезе с решение, че разпоредбата на чл. 59, ал. 2 от Семейния кодекс изключва възможността родителските права да бъдат предоставени за упражняване съвместно на двамата родители в случай, че не се постигне споразумение по упражняването им.

Казано с други думи: Съвместното упражняване на родителските права може да бъдат предоставени единствено при постигане на споразумение между двамата родители, като съдът в решението си утвърждава постигнатото споразумение без да решава спорове между родителите.

Ако имате допълнителни въпроси, може да се свържете с нас на посочените телефони и имейл.

Кантори

Кантора София

София 1612
бул. „Цар Борис ІІІ“ № 19, до вх. Б, партер
(до сградата на „Алианц“)

0894 36 79 35
0892 084 284
0877 133 899
[email protected]

Кантора Пловдив

Пловдив 4000
ул. „Фредерик Жолио Кюри“ № 28, ет. 2
(до Съдебната палата)

0892 084 284 
0894 36 79 35
0877 133 899
032 52 54 98
[email protected]

Кантора Варна

Варна 9000
ул. „Юджин Скайлер“ № 1, ет. 1, офис 4
(зад хали „Шипка“)

0877 133 899
0892 084 284
0894 36 79 35
052 919 764
[email protected]

Кантора Бургас

Бургас 8000
ул. „Ген. Гурко“ № 7А, ет. 1, офис 1А
(зад Съдебната палата)

056 919 888
0894 36 79 35
0892 084 284
0877 133 899
[email protected]